— Rozvoj těla —
Primárním úkolem hlubokého stabilizačního systému je zajišťování pohyblivosti, stability, síly a rovnováhy střední části těla. Tak vzniká stabilnější a mohutnější základna pro pohyb v ostatních částech těla.
Základní cviky pro hluboký stabilizační systém.
Cviky využívající pouze tělesné váhy.
Cviky s vlastní váhou, při kterých dochází k pohybu končetin a nebo střídavé rychlosti pohybu.
Izometrické cviky.
Izometrie je metoda založená na statickém cvičení využívající pevného odporu působícího na sval nebo svalové skupiny. Polopaticky řečeno jde o statické napínání svalů ve specifické poloze.
Jestliže nastavíte pohybující se části těla překážku, která zbrzdí nebo dokonce úplně zastaví pohyb, vzniká ve výkonném svalu mohutné napětí se současným zapojením velkého množství svalových vláken do činnosti, což příznivě ovlivňuje růst svalové tkáně a tím i růst síly. Při izometrickém posilování vzniká izometrický svalový stah za pomoci odporu, který klade určitá část těla (popřípadě závaží) vyvíjející tah nebo tlak, např. záklonu hlavy odporuje protitlak rukou.
Cviky se zátěží a izometrické cviky, u nichž dochází k pohybu končetin.
Silové cviky a cviky se zavěšenou tělesnou váhou.
Izometrické a komplexní cviky využívající dostatečnou sílu středu těla.
Cviky s přidanou zátěží, využívající plného pohybového rozsahu těla.
Cviky s popruhy pro větší nestabilitu.
Náročné cviky využívající všech druhů pohybu. (vyžadující core ve výborné kondici a celkovou sílu těla, začátečníci by se u ně neměli pokoušet.)